Agresja w szkole i w domu rodzinnym

0
agresja w szkole

Agresja jest problemem złożonym, który przybiera różne formy. Jest to tematyka bardzo rozległa, gdyż z agresją możemy spotkać się niemal wszędzie – w pracy, na ulicy, podczas zakupów, w cyberprzestrzeni. Dość często spotykamy się z nią w środowiskach, w których nigdy nie powinna zaistnieć, tam gdzie każdy powinien czuć się bezpiecznie – czyli w szkole lub w domu rodzinnym.

Co to jest agresja?

Agresja to działanie, które ma na celu skrzywdzić drugą osobę. Agresorem może być rodzic, przełożony, nauczyciel, a nawet młodzież, czy dziecko. Działanie to jest nieakceptowane przez większość społeczeństwa, ze względu na szacunek do drugiego człowieka i poszanowanie jego godności. Można wyodrębnić trzy główne rodzaje agresji:

  • fizyczną – bezpośredni atak na człowieka, który sprawia ból i wyrządza krzywdę fizyczną i psychiczną,

  • seksualną – nadużycia, molestowanie, podteksty seksualne,

  • psychiczną – agresywne słownictwo, wykluczanie, agresywne uwagi, groźby, obelgi, negatywna gestykulacja, wyśmiewanie i mobbing.

Skąd bierze się agresja?

Przyczyn agresji jest wiele, począwszy od stresu, nieumiejętnego relaksowania się, a skończywszy na różnych zaburzeniach natury psychicznej, migrenie, czynnikach genetycznych (czynniki okołoporodowe). Do głównych powodów agresji można również zaliczyć czynniki środowiskowe, takie jak nieprawidłowe wychowanie, powielana przemoc, patologiczna rodzina. Agresja wiąże się zawsze z niedojrzałością emocjonalną – nieumiejętnym radzeniem sobie z emocjami, czy problemem ze zrozumieniem innych.

Nie oznacza to jednak, że każdy, kogo dotyczą powyższe cechy będzie agresorem. Powody te również nie są usprawiedliwieniem dla osoby agresywnej. Każdy, kto jest świadkiem agresji, agresorem lub ofiarą – powinien szukać pomocy.

Agresja w szkole

Szkoła z góry musi pełnić funkcję wychowawczą oraz psychoprofilaktyczną. Dlaczego właśnie tam najczęściej można spotkać agresywne dzieci? Dlaczego w szkołach pracują agresywni nauczyciele? Najczęstszymi przyczynami przemocy w szkole jest brak organizacji, zasad, jasnych reguł.

Nękane dziecko – co robić?

Nie unikaj problemu! Nie udawaj, że to naturalne! Dziecko, które jest nękane, powinno w trybie natychmiastowym zawiadomić o tym osobę dorosłą. Nie jest to błąd i tchórzostwo. To normalna reakcja na agresję! Dorosły jest w stanie zatrzymać agresję i udzielić Ci niezbędnej pomocy i wsparcia. Zgłoś się do: nauczyciela, psychologa, rodzica, katechety, starszego rodzeństwa, a nawet dyrektora szkoły. Jest to na tyle poważna sprawa, by o tym jawnie rozmawiać.

Agresja w domu rodzinnym

Niestety, agresja w domu zdarza bardzo często. Co gorsza, najczęściej nękane są dzieci. Przemoc domowa łączy się z: biciem, wyśmiewaniem, zaniedbaniem, agresję seksualną.

Agresja w domu – co robić?

Istnieje kilka rozwiązań problemu:

  1. jeśli agresorem jest dziecko to prawdopodobnie przyczyna leży w niedostatecznej uwadze, niezaspokojeniu potrzeb – takich jak miłość, zainteresowanie, opiekuńczość.

  2. szczerze pozmawiaj – ustal przyczyny agresji, określ stanowczo granice, zaoferuj pomoc.

  3. jeśli jest to konieczne – zgłoś ten problem policji, pracownikowi socjalnemu, nauczycielowi, duchownemu. Wybierz zaufaną osobą, a możesz być pewny, że otrzymasz oczekiwaną pomoc i zrozumienie.

Każdy, bez względu na płeć czy wiek ma prawo do pełnego szacunku i nietykalności cielesnej. Nie pozwól, by ktoś ograniczał Cie w żaden sposób lub uwłaczał Twojej godności. Pamiętaj, że masz pełne prawo do szczęścia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *