samobójstwo

Bardzo często zdarza się, że osoby, które chcą popełnić samobójstwo, informują o tym wcześniej – poprzez sugestię, anonimowy wpis na forum lub jawną, bezpośrednią wypowiedź. Zdarza się również, że osoby, które już raz próbowały popełnić samobójstwo, będą te próby w dalszym ciągu uskuteczniać – dlatego nie ignoruj tych sygnałów!

Samobójstwo jako główna przyczyna śmierci na świecie

Szacuje się, że grono osób popełniających samobójstwo jest obszerne – znajdują się w nim mężczyźni, kobiety i dzieci. Istnieje wiele czynników warunkujących ten czyn. Popełniają go ludzie, którzy są do siebie podobni w pewnej kwestii, w innych, są zupełnie od siebie odmienni – różni je status materialny, społeczny, poglądy polityczne, religijne, wiek i płeć. Łączy je jednak jeden problem – niechęć do życia.

Zachowania, które świadczą o cierpieniu

Natrętne myśli, narzekania, mowa o bezsensie życia, rozpacz, brak nadziei, energii, zaburzenia snu, niezdolność do podejmowania decyzji, utrata zainteresowania hobby – to tylko niektóre z sygnałów ostrzegawczych, świadczących o złym stanie psychicznym. Jednym z ważnych czynników, które warunkują akt samobójczy jest ambiwalencja emocjonalna – diametralne zmiany nastrojów mogą posunąć taką osobę do równie ekstremalnego i ostatecznego kroku – jakim jest samobójstwo. Istnieje wiele innych bodźców, które mogą popchnąć człowieka do samobójstwa, są to:

  • traumatyczne i trudne wydarzenia – bolesne doświadczenia, nagła tragedia rodzinna, utrata pracy, ciężka choroba, mobbing, agresja w związku, rodzinie,

  • dysfunkcje natury psychicznej, uzależnienia – w szczególności zaburzenia nastroju, depresja.

Objawy te nie zawsze skutkują w samobójstwo, jednak wszelkie oznaki złego stanu psychicznego wymagają natychmiastowej interwencji i profilaktyki.

Plany samobójcze

Zdecydowanie większość ludzi dzieli się swoimi problemami. Dotyczy to również osób chcących popełnić samobójstwo, sygnalizują oni swoją chęć dokonania tego aktu poprzez:

  • słowa typu: „to już koniec”, „lepiej byłoby wam beze mnie”,

  • napisanie listu pożegnalnego,

  • izolację,

  • sny o śmierci, pogrzebie,

  • przeglądanie stron internetowych, dotyczących samobójstwa,

  • nagła, pozorna poprawa stanu emocjonalnego.

Jeśli masz do czynienia z osobą, której zachowanie charakteryzuje się powyższymi cechami – porozmawiaj z nią, zaoferuj pomoc, okaż empatię. Jeśli sam borykasz się z problemami natury emocjonalnej, pamiętaj, że jest wiele pomocnych osób, które okażą Ci przyjaźń w tych trudnych chwilach. Są to nie tylko najbliższe osoby z Twojego otoczenia, ale również lekarze, nauczyciele, duchowni, znajomi. Pomoc również otrzymasz w Poradni Zdrowia Psychicznego – pamiętaj, że to nie wstyd, a do psychiatry nie potrzebujesz skierowania czy wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Chcesz popełnić samobójstwo?

Proszę, daj sobie szansę i zwróć się właśnie teraz o pomoc. Uwierz w siebie i nieograniczone możliwości życiowe. To co odczuwasz da się wyeliminować i cieszyć się z życia. Pamiętaj, że myśli samobójcze i depresji nie świadczą o: byciu niemądrym, tchórzliwym, słabym, nie jest to również powód do wstydu.

Chęć samobójstwa jest reakcją na traumę, cierpienie i stres. Istnieje jednak wiele innych wyjść z trudnych sytuacji – szczera rozmowa, próby otrzymania pomocy, rozwiązanie problemu (wbrew pozorom, każdy jest do rozwiązania).

Liczba powodów, by żyć jest niepoliczalna, dlatego otwórz się na nie i dostrzeż je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *